Fireplace

Fireplace

Dívám se dovnitř bytu, podél jedné stěny stojí pohovka s malým odkládacím stolkem. U druhé stěny vidím stůl se dvěma židlemi, zatímco stolek na televizi nacházím u třetí stěny mezi dvěma věžovitými úložnými prostory. Čtvrtá stěna, která je částečně prosklená, zajišťuje místnosti dostatek denního světla. Najednou mě napadá otázka: Zdá se mi to, nebo se vše v tomto prostoru odehrává v závislosti ke čtyřem stěnám? 

Informace

Sdílet projekt:

Ve svém nákresu jsem se rozhodl nábytek od stěn osvobodit. Místo toho jsem jej umístil kolem společného středu místnosti, jako kdyby tam bylo ohniště.

Koupil jsem si půl tuny betonu a na základě poupraveného půdorysu jsem se jal dílčí objekty vytvořit – jídelní stůl se dvěma židlemi, televizní stolek i dvoumetrová pohovka. Chvilku jsem musel počkat, než se na kamenech zazelenal mech, a pak už jsem jen kameny naložil do auta a převezl je ze Stockholmu do Linköpingu, kde jsem projekt představil v rámci Home Expo Vallastaden 2017. A co na to návštěvníci?

Popravdě řečeno, většina návštěvníků byla tak zvědavá, co mám v ledničce a jak vypadá koupelna, že si samotného projektu málem ani nevšimla. Ale jedna postarší dáma ke mně přistoupila, špitla mi do ucha, že je to pravdivé, a pak si nabídla skořicového šneka. Když mizela ve dveřích, já si uvědomil, že můj projekt měl smysl.

Malý dovětek: Výsledek své práce jsem věnoval stockholmské organizaci Den Gulliga Folkrörelsen, ve které jsem v létě pracoval jako dobrovolník.

Fireplace