Ahoj. Jmenuji se Matyáš.

Matyáš Barák je absolventem Interiérového designu na Royal College of Art v Londýně. V roce 2018 získal bakalářský titul na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, kde studoval v ateliéru Produktového designu. Během jeho zahraniční stáže na švédském Konstfacku, Univerzitě umění, řemesla a designu ve Stockholmu, vznikla ve spolupráci s Nola Design Matyášova první intervence do veřejného prostoru hravý nábytek Saddle a Tilted. Ve stejném roce Matyáš představil svůj projekt Fireplace jako součást výstavy o bydlení Vallastaden 2017 v Linköpingu.

 

Když jsem byl malý kluk, rád jsem si vymýšlel příběhy a vytvářel modely zapomenutých hradů. Rád jsem chodil na výstavy, aniž bych věděl, čím to bylo. Teď už to vím. Umění pro mě bylo cestou, která vedla pryč ze všedního dne za dobrodružstvím. Věděl jsem, že se chci k umění dostat blíž, proto jsem začal studovat Produktový design na pražské UMPRUM. Vybral jsem si design, protože jsem byl zvědavý, co to slovo vlastně znamená. A produktový, protože jsem se bál většího měřítka, které mě strašilo při pomyšlení na interiérový design či snad architekturu. Myslel jsem si, že produktový design se dá snáze uchopit, a že při práci na něm se člověk jen těžko ztratí. S překvapením jsem ale zjistil, že v poslední době mě více zajímá prostředí, ve kterém se tyto předměty mají objevit.

 

V rámci mé zahraniční stáže v ateliéru Interiérové architektury na stockholmském Konstfacku jsem se naučil, že každý předmět má svůj kontext. Uvědomil jsem si, že pro mě design není o vytváření předmětů , ale o vytváření prostředí.

 

Na RCA jsem se chtěl dozvědět více o tom, jak pracovat s daným prostředím jako kontextem pro mou práci. Chtěl jsem se naučit, jak prostředí vytvořit a jak pozvat lidi, aby do něj vstoupili.

 

Můj strukturovaný životopis je ke stažení zde.