Vstupte

Vstupte

Vstupte vzniklo v rámci školního zadání Světlo ve vesmíru. Až na konci semestru, který mě o světle naučil mnoho věcí, jsem byl schopný povědět svůj vlastní příběh o světle. Světlo je pro mě bezpečný prostor, který si můžu vzít s sebou, ať už se vydám kamkoliv.

Informace

Sdílet projekt:

Toho léta, než jsem se přesunul do Linköpingu, jsem pracoval jako dobrovolník v organizaci Den Gulliga Folkrörensen, která na kraji Stockholmu šíří povědomí o tom, jak si vypěstovat vlastní jídlo, a zároveň tak poskytuje krátkodobé pracovní příležitosti pro ty, kteří je nejvíce potřebují. Společně jsme se učili, jak vykopávat záhony, jak se starat o rybízy a já jsem jeden den dokonce vedl workshop o tom, jak si vypěstovat vlastní mech.

Mario byl šikovný a usměvavý kluk, který do Švédska uprchl z Íránu. Jednou, když jsme spolu přesazovali saláty, mi Mario začal vyprávěl o své cestě. Trvala několik týdnů. Nejprve se musel dostat do Turecka, pak přes moře do Řecka, následovalo Srbsko, Chorvatska, Rakousko, až se konečně dostal do Německa, odkud byl transportován do Švédska. Strávil několik nocí venku v dešti bez přístřešku, schovával se před policií, prosil o jídlo i pití. Utíkal, aniž by věděl kam. Ani jednou ho ale nenapadlo, že by se vzdal. Když si Mario všimnul, že jsem trochu zaražený, řekl: Pojď, zalijeme teď spolu dýně.